ARTYKUŁY

Lampy UV - z czym to się je?

UV-light-bulb-Shutterstock.jpguv_lamp.JPG

No właśnie, czasami widać w klubach grzeją sufit, białe koszulki są nieco niebieskie i co?
  I nic, absolutnie nic się nie dzieje. dlaczego? wielokrotnie zadawałem sobie pytanie dlaczego nikt nie korzysta z ogromnego potencjału jaki takie lampy dają. Zadziwiające jak tak wdzięczny temat jest zupełnie bagatelizowany, traktowany po macoszemu, albo wogóle pomijany przy organizacji eventów, imprez, domówek i tym podobnych wydarzeń.
Postaram się w tym artykule rzucić trochę świeżego światła na temat lamp UV.

Lampy UV i Fluorescenty - nierozerwalne połączenie.

aaa.jpg

Bo po jaki grzyb wydawać tyle pieniędzy na coś czego nie można użyć?
masz lampy UV -zainwestuj w dekoracje UV. masz rzeczy UV - spraw sobie lampy UV. proste.
Mnogość zastosowań światła ultrafioletowego jest niezmiernie wdzięcznym tematem, teraz o tym co świeci.
Co świeci? Fluorescenty! czyli substancje chemiczne, pigmenty, które pod wpływem wysokiej energii światła wypadają ze stanu równowagi i zaczynają emitować własne światło o właściwej dla substancji barwie.
(bla bla tej części można nie czytać ;) )  technicznie działa to tak im światło bardziej fioletowe (im wyższa energia fotonu tym fala światła jest krótsza, częstotliwość wyższa, barwa idzie od podczerwieni przez pasmo widzialne fiolet, nadfiolet, promieniowanie roentgenowskie, gamma i tak dalej), tym łatwiej elektrony na powłokach wybić na wyższe poziomy energetyczne, potem one chcą spaść do stanu naturalnego i emitują określoną częstotliwość światła, zależną od tego z której powłoki elektronowej na którą owe elektrony skaczą. z tąd ograniczona ilość kolorów podstawowych.
(koniec technicznego bla bla).
Przy Produkcji sprawa nie jest prosta, bo spora część fluorescentów świeci w określonych warunkach (PH, wyzwalacze, duża czułość na zanieczyszczenia, do tego utrwalacze farby, rozpuszczalniki etc.), ale warto bo efekt jest wręcz kosmiczny.
Na naszej stronie dokładamy wszelkich starań aby oferować sprawdzone, wysokojakościowe produkty na każdą kieszeń, które pozwolą Ci cieszyć się z efektów fłuorescencji i luminescencji, tak do zastosowań domowych, reklamowo - marketingowych, imprezowych i dekoracyjnych.  

 how_to_make_a_neon_light.jpgpsytrance.jpg

fluomarker_uv1.jpg

Rodzaje światła i lamp UV.

Sprawa BARDZO istotna: są trzy rodzaje światła UV! Chodzi o TWOJE BEZPIECZEŃSTWO, przeczytaj to proszę!

UV-a długofalowe 400 nm - 315 nm jest bezpieczne, umiarkowana ekspozycja nie wywołuje negatywnych efektów zdrowotnych, jest jeszcze delikatnie widoczne gołym okiem, wywołuje fluorescencję.
To najczęściej spotykane i stosowane rodzaje lamp UV, świetlówkowe rury w kolorze czarnym to jest właśnie ten rodzaj oświetlenia. posiada bardzo szerokie spektrum zastosowań. przebywanie w miejscach oświetlonych tym światłem raz na jakiś czas, przez kilka-kilkanaście godzin jest w zasadzie bezpieczne dla użytkownika, choć przebywanie w miejscu o silnym natężeniu a zwłaszcza częste i długotrwałe patrzenie przez kilkanaście godzin na światło UV męczy oczy.

UV-b  średniofalowe 315 nm - 280 nm to wyżej energetyczna forma światła UV, powoduje opalanie się skóry, to przed nią chroni nas pigment w skórze, jest owadobójcze, grzybobójcze. Jest używane najczęściej w szpitalach (powoduje produkcję prowitaminy D w organiźnie, leczy żółtaczkę noworodkową) i solariach. Bywa też używane do utrwalanie niektórych lakierów, farb, polimerów. długotrwałe wystawienie na duże natężenie światła może powodować uszkodzenie wzroku.
włączone świetlówki wydają się dawać delikatne białawo niebieskawe światło, znaczne spektrum emitowanego światła jest poza zakresem naszego widzenia.

UV-c  krótkofalowe 280 nm - 100 nm jest zabójcze dla wirusów, grzybów, ludzi, roślin i wszystkich organizmów żywych w ogóle ponieważ fotony dysponują taką energią że niszczą białka i kwasy nukleinowe.
Stosowane do sterylizacji. Najczęstrzymi zastosowaniami jest sterylizacja wody, pomieszczeń szpitalnych, labolatoryjnych, hal produkcyjnych, zwłaszcza żywności, lub zastosowania specjalne. nie przebywać w pomieszczeniu z włączoną lampą UV-c.
Bardzo często lampy UV-c obecnych na rynku (na przykład lampy do oczyszczania wody) jest wyposażona w światłoszczelne osłony, chroniące przypadkowe osoby przed znalezieniem się w zasięgu światła o tej długości fali. 

 uv-c_lamp.jpguv.jpgsolarium.jpeg

Widzenie ultrafioletu i wpływ na zwierzęta i człowieka.

Słońce wytwarza wszystkie długości światła ultafiletowego, UV-a, UV-b i UV-c jednakże atmosfera Ziemi, zwłaszcza warstwa ozonowa, pochłania całe światło UV-c i znaczną część światła UV-b, a więc 97% ultrafioletu który dociera do powieszchni ziemi to światło UV-a. 
Pierwotne ssaki mogły odbierać ultrafiolet za pomocą receptorów SWS1, jednak większość utraciła tę zdolność ze względu na nocny tryb życia przodków. Współcześnie promienie UV mogą odbierać niektóre gatunki gryzoni, owadów, nietoperzy i torbaczy oraz renifery. Te ostatnie dlatego, że żyją w Arktyce, gdzie ultrafiolet działa szczególnie intensywnie (cieńsza warstwa ozonowa i odbijanie od śniegu), są też wyjątkowo odporne na uszkodzenia wzroku spowodowane przez promieniowanie o tej długości. Również rośliny mają specjalne receptory, które reagują na ultrafiolet.

Promieniowanie UV-A jest mniej szkodliwe niż promieniowanie z pozostałych zakresów, ale uszkadza włókna kolagenowe w skórze, co przyspiesza procesy starzenia. Długoletnia ekspozycja na duże dawki promieniowania UV-A może powodować zaćmę (tzw. zaćma fotochemiczna), czyli zmętnienie soczewki. Nie dotyczy to promieniowania UV o innych częstotliwościach, ponieważ jest ono pochłaniane w całości przez rogówkę.

Promieniowanie UV-B powoduje wytwarzanie witaminy D w skórze, przeciwdziałając w ten sposób powstawaniu krzywicy. Aby proces ten mógł zachodzić, potrzebna jest pewna minimalna dawka promieniowania. Promieniowanie w tym zakresie może powodować rumień skóry[9] oraz objawy alergiczne.

Długa ekspozycja na silne działanie UV-B ma związek ze zwiększoną częstością występowania nowotworu złośliwego skóry (czerniaka), a także częstszych (choć mniej agresywnych) guzów, jak rak płaskonabłonkowy i podstawnokomórkowy. Promieniowanie UV-B, a także UV-C może prowadzić do uszkodzenia łańcuchów DNA, w wyniku czego dochodzi do mutacji. W prawidłowych warunkach większość uszkodzeń DNA jest usuwana przez systemy naprawcze.